Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Astronomiczny Obiekt Miesiąca

Więcej: 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018

Rotująca kometa NEOWISE

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) towarzyszyła nam latem 2020 roku. Pozostało po niej wiele wspomnień i pięknych zdjęć, ale przede wszystkim cenne dane naukowe. W jej obserwacjach “z bliska”, prowadzonych przez zespół kierowany przez Michała Drahusa z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wykorzystano międzynarodowe obserwatorium Gemini. Uzyskane dane obserwacyjne umożliwiły dokładne zbadanie materiału odparowywanego z komety podczas jej podróży przez wewnętrzne obszary Układu Słonecznego.

Kometa NEOWISE

Komety składają się z drobin lodu, skał i pyłu, pozostałych jeszcze po etapie formowania się Układu Słonecznego. Niektóre z nich poruszają się wokół Słońca po bardzo wydłużonych orbitach eliptycznych, które kierują je co pewien czas w pobliże Słońca. Wówczas kometa taka rozgrzewa się pod wpływem jego ciepła, co powoduje odparowywanie zamrożonych gazów z jej jądra, prowadząc do uwalniania się różnych cząsteczek składających się na kometę bezpośrednio do przestrzeni kosmicznej.
 
Najprawdopodobniej większość komet emituje przy tym gaz w postaci dżetów przypominających nieco gejzery. Astronomowie sądzą, że to właśnie widać na nowych zdjęciach NEOWISE z Teleskopu Gemini. Gdy odparowywana materia wypływa z komety, sam obrót jądra komety sprawia, że zdaje się ona poruszać ruchem spiralnym na zewnątrz -- podobnie jak woda wypływająca w różnych, zmieniających się kierunkach z wirującego węża ogrodowego. Ale wówczas materia ta powoduje również i wzmaga rotację samej komety, choć w przypadku większości komet efekt ten jest słaby i trudny do zaobserwowania.
 
Dane obserwacyjne zebrane 1 sierpnia 2020 roku przez krakowski zespół z użyciem teleskopu Gemini North na Hawajach ukazują spiralny wypływ gazu molekularnego, wyraźnie wskazujący na obrót jądra komety. Pokazana tu sekwencja zdjęć obrazuje około jedną piątą część całego, 7,5-godzinnego okresu rotacji komety.


Obserwacje te przeprowadzono w ramach programu mającego na celu zbadanie dynamiki rotacji komety NEOWISE. Objęły one jedynie kilka nocy obserwacyjnych i były dodatkowo ograniczone przez jej stosunkowo bliską odległość od Słońca i wynikające z niej dosyć krótkie okna obserwacyjne. Dane zebrane z użyciem Gemini pozwoliły jednak astronomom na określenie parametrów ruchu rotacyjnego komety z dużą dokładnością, jak również ocenę zmian jej w wykrytej prędkości obrotowej.

W skład zespołu badawczego z Uniwersytetu Jagiellońskiego wchodzą: Michał Drahus, Piotr Guzik, Stanisław Zoła i Mikołaj Sabat. Wyniki obserwacji zostały opublikowane na stronie Astronomers Telegram.Opisane wyniki są częścią badań prowadzonych w Zakładzie Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej...

 

Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna – Gwiazda Betlejemska

Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna. Choć gołym okiem mogą wyglądać jak jeden bardzo jasny obiekt, przez lunetę lub teleskop zobaczymy je obok siebie, a nawet w tym samym polu widzenia (!). Koniunkcji należy wypatrywać po zachodzie Słońca, na południowo-zachodnim niebie.
 
 
Tak naprawdę coraz większe zbliżenie do siebie planet olbrzymów obserwujemy już od paru tygodni. Nie czekajmy więc tylko na 21 grudnia, a po prostu korzystajmy z każdego dnia (i wieczoru) ze względnie czystym niebem. Choć to właśnie 21 zbliżenie będzie maksymalne, planety można będzie wciąż zaobserwować blisko siebie i w ostatnich dniach grudnia, a także w Wigilię Bożego Narodzenia, gdy stanie się ona jasną "pierwszą gwiazdką" na niebie.
 
Złączenie Jowisza i Saturna jest pozorne. Dzieli je wciąż odległość ok. 800 milionów kilometrów. To, że możemy w ogóle obserwować koniunkcję, jest efektem geometrycznym wynikającym ze szczególnego ustawienia się Jowisza i Saturna wobec Ziemi na ich orbitach okołosłonecznych. Jowisz wydaje się jaśniejszy, bo okrąża Słońce znacznie bliżej Ziemi niż Saturn, jest też większy. Krąży średnio 626 milionów kilometrów stąd, podczas gdy Saturn jest około dwa razy bardziej odległy.
 
W obliczu tej rzadkiej koniunkcji można jeszcze tylko wspomnieć, że 21 grudnia to też tegoroczne przesilenie zimowe i maksimum meteorów z roju Ursydów. A już 23 grudnia około 16:00 możemy zobaczyć... koniunkcję Księżyca z Marsem.
 

Rejestracja uczestników do IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego Astrolabium jest już otwarta i potrwa do końca marca 2021 roku. Jest to też termin wpłacania opłat konkursowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu oraz odwiedzania naszej strony internetowej lub facebookowej.

Niebawem zamieścimy pierwsze doświadczenia konkursowe! Zapraszamy do rejestracji.

Nasze Obserwatorium w Radio Kraków

Od grudnia 2020 r. pracownicy i współpracownicy naszego Obserwatorium opowiadają o najciekawszych astronomicznych obiektach na antenie Radia Kraków - w każdy wtorek około godziny 11:33. Zapraszamy do słuchania audycji!

 

Nie żyje dr Stanisław Zięba, jeden z inicjatorów i koordynatorów wieloletnich obserwacji radiowych Słońca w Obserwatorium Astronomicznym UJ

dr Stanisław ZiębaDr Stanisław Zięba urodził się 12 lipca 1940 roku w Marcyporębie. Ukończył studia magisterskie astronomii i fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1962 i 1963 r. broniąc prace magisterskie w obu tych dyscyplinach. Po zatrudnieniu w Obserwatorium Astronomicznym zajął się badaniem promieniowania radiowego Słońca i cyklami jego aktywności. Czynnie uczestniczył w zespole, przygotowującym systematyczne obserwacje radiopromieniowania Słońca za pomocą nowej aparatury na fali 810 MHz. Jego rozprawa doktorska (1971), napisana pod kierunkiem prof. dr Karola Kozieła, dotyczyła radiopromieniowania Słońca w paśmie 800 MHz w latach 1957-1967. Był autorem kilkunastu prac dotyczących zagadnień radiowej aktywności Słońca, a ich wyniki były rozwijane przez następne pokolenie współpracowników i wychowanków. W tamtym okresie brał również czynny udział w rozbudowie Obserwatorium UJ na Skale.

Odbył staż naukowy w 1978 w Obserwatorium Radioastronomicznym w Dwingeloo, w Niderlandach, gdzie współpracował z dr Titusem Spoelstrą, prowadząc radiowe obserwacje gromady galaktyk w gwiazdozbiorze Virgo, a następnie w 1979 r. w Scuola Normale Superiore w Pizie. Uzyskane wyniki obserwacyjne galaktyk oraz otrzymane rezultaty rozważań modelowych rozmieszczenia galaktyk przez zastosowanie rozwiniętej przez siebie tzw. metody redukcji statystycznej, były tematem jego naukowych dociekań i publikacji. Interesował się również właściwościami silnych radioźródeł (obiektów aktywnych). Pod jego opieką powstało kilka prac magisterskich, poświęconych badaniom morfologii radioźródeł, które były później rozwijane i publikowane w renomowanych czasopismach.

Przez ostatnie 20 lat walczył ze skutkami choroby nowotworowej. Mimo tego brał czynny udział w opracowaniach obserwacji radiowego promieniowania Słońca, badaniach nad propagacją fal EM ekstremalnie niskich częstotliwości (ELF) i rezonansem Schumanna. Jest też w tej dziedzinie autorem lub współautorem kilkunastu prac. Do końca zachował jasny, analityczny umysł, prowadził korektę prac naukowych, wnosząc cenneuwagi, tylko reszta ciała odmawiała Mu stopniowo posłuszeństwa.

Ciekawy świata, z pasją badacza śledził najnowsze doniesienia na temat rozwoju nauk przyrodniczych, ostatnio żywo interesował się zagadnieniami ewolucji i pochodzenia człowieka. Tydzień temu -przez Skypa -brał udział w zdalnymposiedzeniu Grupy ELF w Obserwatorium UJ na Skale.

Prywatnie, dr Stanisław Zięba był niezmiernie serdecznym, pogodnym i życzliwym człowiekiem. Był cierpliwym i dzielnym pacjentem, wyrozumiałym i kochającym mężem, ojcem i dziadkiem.

Takim go zapamiętamy. Cześć Jego Pamięci!

 

Uroczystości pogrzebowe Ś.P. dr. Stanisława Zięby rozpoczną się we wtorek, 8 grudnia 2020r. o godz. 11:40, na cmentarzu w Krakowie -Batowicach, w Starej Kaplicy. Ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsc w Kaplicy i sytuację epidemiologiczną prosimy obardzo rozważne podjęcie decyzji o uczestnictwie w pogrzebie oraz stosowanie się do reżimu sanitarnego.

Rozbłyski gamma: zasadzka na nowe świece standardowe

rozbłysk gamma

Nowe narzędzie służące do lepszego poznania i klasyfikowania rozbłysków gamma (GRB), celem umożliwienia ich wykorzystania w charakterze kosmicznych świec standardowych oraz lepszego zrozumienia zachodzących w nich, tajemniczych i szeroko dziś dyskutowanych mechanizmów fizycznych, zostało zaprezentowane przez międzynarodowy zespół kierowany przez dr. hab. Marię Dainotti, adiunkta na Uniwersytecie Jagiellońskim i naukowca w Space Science Institute w Kolorado.

Więcej

Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla dr hab. Anny Barnackiej

Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla dr hab. Anny BarnackiejDecyzją Rady Polskiej Akademii Umiejętności tegoroczną Nagrodę naukową im. Mikołaja Kopernika w dziedzinie kosmologii i astrofizyki otrzymała dr hab. Anna Barnacka z Obserwatorium Astronomicznego UJ za cykl 5 prac pod zbiorczym tytułem Opracowanie metody wykorzystania soczewkowania grawitacyjnego do pomiarów astronomicznych z wysoką zdolnością rozdzielczą.

 

Tworząc lepsze jutro - nowy spot promocyjny

Zapraszamy do obejrzenia spotu zapowiadającego cykl krótkich filmów Tworząc lepsze jutro traktujących o badaniach realizowanych przez naukowców Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Będą one publikowane co drugi poniedziałek począwszy od 9 listopada br.

Nie żyje profesor Marek Szydłowski

Z głębokim żalem informujemy o śmierci naszego wieloletniego pracownika, prof. dr hab. Marka Szydłowskiego. Ostatnie pożegnanie prof. Szydłowskiego odbędzie się w sobotę 10 X br. o g. 12:00 w kaplicy cmentarnej w Wierzchosławicach k/Tarmowa.

M. SzydłowskiWięcej...

 

 

 

 

 

 Przełomowe badania nad rozbłyskami gamma

Badania opisujące najbardziej kompleksową analizę rozbłysków gamma (Gamma-Ray Bursts, GRB) wykrytych do tej pory z udziałem kosmicznego obserwatorium Neils Gehrels Swift Observatory (Swift) zostały przedstawione w najnowszym artykule zaakceptowanym do publikacji przez Astrophysical Journal Suplements Series. Analiza została przeprowadzona przez międzynarodowy zespół kierowany przez dr. hab. Marię Giovannę Dainotti, adiunkta na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, naukowca w Space Science Institute w Colorado i mentorkę programu Science Undergraduate Laboratory Internships (SULI) na uniwersytecie w Stanford.

grb

Więcej...

Nobel z fizyki 2020: Czarne dziury i tajemnicze centrum Drogi Mlecznej

Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Rogerowi Penrose'owi za potwierdzenie zgodności teorii względności z formowaniem się czarnych dziur oraz Reinhardowi Genzlowi i Andrei Ghez za odkrycie supermasywnego kompaktowego obiektu w centrum naszej Galaktyki.

https://nauka.uj.edu.pl/documents/74541952/144269109/nobel_fiz_2020.jpg/b9a54d3d-a4c4-4a28-b35e-38f5f0862f88?t=1601981785597

Więcej...

Najrozleglejsze regularne pole magnetyczne we Wszechświecie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i CSIRO opublikował pracę, która opisuje ogromną, namagnesowaną strukturę w niewielkiej, zwartej grupie galaktyk – Kwintecie Stephana. Wygląda na to, że jest to swoisty „ekran” magnetyczny, długi na co najmniej 200, szeroki na co najmniej 130 i głęboki na co najmniej 65 tysięcy lat świetlnych. To największa znana, regularnie namagnesowana struktura we Wszechświecie.

QS

Więcej...

Koronalne wyrzuty masy w pobliżu kwadraturowej konfiguracji sond STEREO

Pogoda kosmiczna na Ziemi zależna jest od burz magnetycznych i wypływów energetycznych cząstek, w obu przypadkach wywoływanych przez silnie przyśpieszone strumienie słonecznych protonów i jonów.

CMEs

Te rozpędzone przepływy plazmy nazywane są strumieniami cząstek wysokoenergetycznych (SEP). Emisja SEP może być efektem dwóch różnych zjawisk: impulsywnych zdarzeń SEP wywoływanych na drodze rekoneksji (zmiany geometrii) pól magnetycznych, manifestujących się jako rozbłyski słoneczne, lub powolnych zdarzeń SEP związanych z przyśpieszaniem tych cząstek w silnych falach uderzeniowych (szokach) towarzyszących koronalnym wyrzutom masy. Naukowcy z OAUJ wykazali słabą korelację między strumieniami SEP i słonecznymi rozbłyskami, co wspiera hipotezę, zgodnie z którą te energetyczne cząsteczki są przyśpieszane głównie w szokach koronalnych wyrzutów masy.

Więcej...

Astronom laureatem I edycji konkursu Nagrody im. Franka Wilczka

Zgodnie z decyzją Komitetu Nagrody im. Franka Wilczka, Laureatem I edycji konkursu został dr Przemysław Mróz za osiągnięcie zatytułowane 

„Nowa kategoria planet pozasłonecznych – planety swobodne”.

Więcej...

Odkrycie wysokoenergetycznego promieniowania gamma z dżetu w aktywnej galaktyce Centaurus A

17 czerwca w czasopiśmie Nature ukazała się praca badaczy z międzynarodowego obserwatorium H.E.S.S., prezentująca odkrycie wysokoenergetycznej emisji gamma z relatywistycznej strugi, "dżetu" bliskiej aktywnej galaktyki Centaurus A (Cen A). To ważne dla astronomii odkrycie zostało dokonane z udziałem polskich naukowców, w tym zespołu z Obserwatorium Astronomicznego UJ.

CygnusA

Więcej...

 

Nie żyje profesor Adam Strzałkowski

Z przykrością informujemy, że prof. Dr hab. Adam Strzałkowski zmarł 25 lipca 2020 roku.

AS has died

Więcej...

Nie żyje profesor Katarzyna Otmianowska-Mazur

Z głębokim żalem informujemy, że prof. dr hab. Katarzyna Otmianowska-Mazur, wieloletni pracownik i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zmarła 14 lipca 2020 roku.

K O-M has diedWięcej...

 

 

 

 

 

 

 

 

Pulsujące niebieskie podkarły i planety, których nie ma

W latach 2011 i 2014 pojawiły się doniesienia, że dwa pulsujące podkarły sdBV obserwowane przez Kosmiczny Teleskop Keplera, KIC 5807616 i KIC 10001893, mogą być okrążane przez planety pozasłoneczne na ciasnych orbitach. Jednak nowa analiza domniemanych sygnatur planetarnych odkrytych w krzywych zmian blasku tych gwiazd dowodzi, że wokół nich nie ma planet. W badaniach brał udział profesor Jerzy Krzesiński z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i mgr Adam Blokesz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Ken w Krakowie.

Więcej...

Kosmiczny Teleskop Spitzera testuje Teorię Grawitacji Einsteina: powtarzające się wybuchy w pobliżu supermasywnej czarnej dziury

Ostatnie obserwacje przewidywanego pojaśnienia odległej galaktyki przeprowadzone przez Kosmiczny Teleskop Spitzera potwierdziły hipotezę istnienia pary masywnych czarnych dziur w obiekcie OJ287, emitującej nano-hercowe (nHz) fale grawitacyjne. Obserwacje te wspierają międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpośredniego wykrywania takich fal. Dane dostarczone przez Teleskop Spitzera potwierdzają również unikalną właściwość czarnych dziur odkrytą przez Stephena Hawkinga i jego współpracowników.

Więcej...

Systematyczne badania mikrozmienności strumienia oraz polaryzacji blazarów w paśmie optycznym

http://www.oa.uj.edu.pl/AOM/aom20apr.pl.htmlBlazary są jednymi z najbardziej odległych, najjaśniejszych i nadal wciąż niezwykle enigmatycznych obiektów we Wszechświecie. Są one szczególnym przypadkiem galaktyk aktywnych (tzw. AGN-ów). Powstające w okolicy ich centrów relatywistyczne, silnie skolimowane strugi plazmy (dżety) są skierowane dokładnie lub pod niewielkim kątem w stronę obserwatora - ku Ziemi. Taka konfiguracja sprawia, że obserwowany strumień promieniowania jest zdominowany przez dopplerowsko wzmocnioną emisję samego dżetu, przyćmiewając tym samym praktycznie całkowicie światło z galaktyki macierzystej.

Więcej...

Natura promieniowania γ w blazarach

http://www.oa.uj.edu.pl/AOM/aom20mar.pl.htmlBlazary świecą głównie w wysokich energiach, w tym na falach rentgenowskich i gamma. Powszechnie uważa się, że ich silna emisja w tych najwyższych zakresach energii widma elektromagnetycznego jest wynikiem procesów związanych z promieniowaniem synchrotronowym i odwrotnym rozpraszaniem Comptona w relatywistycznych szokach uderzeniowych, które rozchodzą się wzdłuż dżetów blazarów, lub też procesów tak zwanej rekoneksji pól magnetycznych w przypadku silnie namagnesowanych dżetów. Jednak pomimo wspólnych wysiłków kilku nowoczesnych teleskopów - zarówno naziemnych jak i orbitalnych - szczegóły tych mechanizmów i dokładna lokalizacja obszarów produkcji emisji w wysokich energiach w odniesieniu do aktywnych centrów blazarów pozostają wciąż nieuchwytne.

Więcej...

Zwarte galaktyki radiowe i wydajność ich dżetów

http://www.oa.uj.edu.pl/AOM/aom20feb.pl.htmlMiędzynarodowy zespół naukowy kierowany przez astronomów z Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikował precyzyjne badania wydajności produkcji dżetów w próbce 17 wyselekcjonowanych młodych radiogalaktyk, dla których obserwowane jasności ich dżetów i płatów radiowych oraz dysków akrecyjnych zdają się odpowiadać temu samemu epizodowi centralnej aktywności ich macierzystych galaktyk.

Więcej...

Katalog gigantycznych radioźródeł

http://www.oa.uj.edu.pl/AOM/aom20jan.pl.htmlGigantyczne radioźródła są szczególną klasą obiektów z uwagi na bardzo duże (> 0.7 Mpc) rozmiary ich struktur radiowych. Uważa się, że jest to stosunkowo rzadko spotykana cecha, gdyż zaledwie ~5% wszystkich radioźródeł przekracza ten rozmiar. Przyczyny powstawania gigantów nie do końca są wyjaśnione, jednak szczegółowe badania prowadzone w oparciu o obserwacje na wielu częstotliwościach przyniosły znaczne postępy w zrozumieniu ich natury.

Więcej...

 

Więcej aktualności: 2023 2022 2021 2020 2019 2018