Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konkurs NameExoWorlds 2022 na nazwy planet zaobserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła konkurs NameExoWorlds 2022 na nazwy planet zaobserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Propozycje mogą zgłaszać wszyscy chętni z całego świata – można je nadsyłać także z Polski.

Do tej pory Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) przeprowadziła dwie globalne akcje nazywania planet, obecna będzie więc trzecią. W 2015 roku nazwano 14 gwiazd i 31 krążących wokół nich planet, po głosowaniu w których nadeszło ponad pół miliona głosów ze 182 krajów. W 2019 roku przypadało stulecie Unii i z tej okazji zorganizowano jeszcze większą akcję. Każdy kraj otrzymał prawo nazwania „swojej” gwiazdy i planety. Z takiej możliwości zdecydowało się skorzystać 112 z nich. W dwuetapowym konkursie uczestniczyło 780 tysięcy ludzi z całego świata, w tym wiele osób z Polski (ponad 21% w etapie głosowania).

NameExoWolds 2022 to najnowsza edycja konkursu na nazywanie planet. Na nazwanie czeka 20 układów planetarnych, które w najbliższym czasie zostaną zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Nie będzie konkursów prowadzonych osobno przez poszczególne kraje – wszystkie propozycje zostaną zebrane za pomocą jednego centralnego formularza dostępnego na stronie konkursu.

Propozycji nie można zgłaszać jednoosobowo – należy uformować zespół, który będzie złożony z uczniów, nauczycieli, entuzjastów astronomii, miłośników astronomii i astronomów, Niekoniecznie w każdym zespole muszą być przedstawiciele każdej z tych kategorii, ale im więcej kategorii obejmiemy, tym lepiej (tak sugeruje IAU).

Jeden zespół ma prawo zgłosić propozycje nazw dla jednego wybranego przez siebie układu planetarnego. Można wybrać dowolny system z listy podanej na stronie konkursu, nawet jeśli nie jest widoczny z Polski. Należy dołączyć pisemne uzasadnienie pomysłu na nazwy, w języku angielskim, maksymalnie do 300 słów. Dodatkowo warto dołączyć wideo w języku polskim z napisami po angielsku, wyjaśniające, dlaczego wymyślona przez nas nazwa jest odpowiednia. Film nie jest obowiązkowy, ale zalecany.

Samo wymyślenie nazwy i jej uzasadnienie to nie koniec. Zespół powinien też zorganizować wydarzenie popularnonaukowe związane z planetami pozasłonecznymi. Mamy pełną dowolność, jakiego rodzaju wydarzenie chcemy przeprowadzić – IAU nie ogranicza pomysłowości uczestników konkursu. Jeśli jednak wydarzenia nie zorganizujemy, to nasza propozycja nazw dla gwiazdy i planety nie będzie brana pod uwagę. W formularzu konkursowym trzeba załączyć raport z wydarzenia (w języku angielski, do 300 słów), można też dodać zdjęcia albo film.

Etap zbierania propozycji z całego świata potrwa do 11 listopada 2022 roku. Należy je nadsyłać przy pomocy formularza na stronie NameExoWorlds 2022.

Czytaj więcej