Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Co na niebie w maju 2024?

Co na niebie w maju 2024?

W pierwszej dekadzie maja promieniują jasne i szybkie meteory z roju Akwarydów. To pozostałość warkocza komety Halleya. Radiant leży na równiku niebieskim, na granicy gwiazdozbiorów Wodnika, Ryb i Pegaza. Maksimum jego aktywności przypada na 5/6 maja.

 
Słońce nadal mozolnie wznosi się po ekliptyce coraz to wyżej ponad równik niebieski, ale już wolniej niż w kwietniu. W tym miesiącu w Małopolsce przybędzie dnia o 79 minut. 1 maja Słońce wschodzi w Krakowie o 5.14, a zachodzi o 20.00. Natomiast ostatniego maja dzień będzie tu trwał aż 16 godzin i 5 minut, a będzie jeszcze krótszy od najdłuższego dnia w roku o 18 minut.
 
Obserwacje Słońca w minionych miesiącach wskazują na jego zwiększoną aktywność magnetyczną związaną z szybkim dążeniem do maksimum w 25-tym cyklu aktywności. Tak też będzie w maju. Duża słoneczna aktywność manifestować się będzie znaczną liczbą plam, rozbłysków i wyrzutów plazmy z jego powierzchni w przestrzeń międzyplanetarną, które to obłoki plazmy, zwane wiatrem słonecznym, omiatają magnetosferę Ziemi i (między innymi) Międzynarodową Stację Kosmiczną. W tej sytuacji obserwatorom naziemnym pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty aktywności magnetycznej, które skutkować będą między innymi częstszym pojawianiem się zórz polarnych na Ziemi.
 
W pierwszej dekadzie miesiąca będziemy mieli dobre, choć krótkie noce obserwacyjne, bo kolejność faz Księżyca w maju jest następująca:
  • ostatnia kwadra 1 V o godz. 13.27
  • nów 8 V o godz. 05.22
  • pierwsza kwadra 15 V o godz. 13.48
  • pełnia 23 V o godz. 15.53
  • i ostatnia kwadra 30 V o godz. 19.13.
Merkurego możemy dostrzec nisko na porannym niebie przez cały miesiąc. W połowie maja będzie poprzedzał wschód Słońca o dobre trzy kwadranse, a najlepsze warunki do jego obserwacji będą 9 V. Wenus i Jowisz kryją się za Słońcem i będą niewidoczne. Natomiast czerwonawego Marsa oraz Saturna z pierścieniami, podobnie jak Merkurego, możemy obserwować teraz tylko na porannym niebie. Marsa w gwiazdozbiorze Ryb przez ponad dwie godziny, a Saturna w gwiazdozbiorze Wodnika do czterech godzin przed wschodem Słońca, oczywiście jeśli tylko poranne mgły nam na to pozwolą. Zatem to Saturn królować będzie na niebie majowym w całej drugiej połowie nocy.
 
W pierwszej dekadzie maja promieniują  jasne i szybkie meteory z roju Akwarydów. To pozostałość warkocza komety Halleya. Radiant meteorów leży na równiku niebieskim, na granicy gwiazdozbiorów Wodnika, Ryb i Pegaza. Maksimum jego aktywności przypada na 5/6 maja, a w ich obserwacjach nie będzie nam przeszkadzał Księżyc bliski nowiu.
 
 
Na podstawie opracowania Adama Michalca
Zdjęcie: wiosenna gwiazda Regulus, więcej na apod.pl: