Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ekstremalnie silna burza geomagnetyczna nad Polską!

Ekstremalnie silna burza geomagnetyczna nad Polską!

W piątkową i sobotnią noc obserwatorzy nieba z wielu miejsc w Polsce mieli okazję podziwiać pięknie, rozbudowane, wielobarwne zorze polarne. Na naszych szerokościach geograficznych to rzadkość.

Niebo dosłownie rozświetliło się barwami czerwieni, purpury i zieleni. Zorze były następstwem słonecznych koronalnych wyrzutów masy (CME), które docierały do naszej planety po kilku dniach od wcześniejszych rozbłysków na Słońcu. Wskaźniki związane z aktywnością Słońca osiągały ogromne wartości: indeks planetarny KP, mówiący nam o skali zasięgu zorzy, miał wartość 9, co odpowiada burzy geomagnetycznej kategorii G5, czyli skrajnie silnej i rzadko obserwowanej. Ostatni raz taka burza geomagnetyczna miała miejsce w 2003 roku.

ak wyjaśniła, źródłem rozbłysków są tzw. plamy słoneczne. ţ Wchodzimy obecnie w okres maksymalnej aktywności Słońca, kiedy plam jest najwięcej. Przypada on co 11 lat. Maksimum cyklu było co prawda prognozowane na rok 2025, ale najwyraźniej Słońce wchodzi w nie wcześniej – powiedziała Ciechowska. Podała też wartość tzw. indeksu DST opisującego aktywność magnetyczną (Disturbance Storm-Time Indices), który dla burzy w piątkową noc wyniósł -412. – Zwykle ten indeks spada pomiędzy -50 a -100. To są wartości spotykane. To również odzwierciedla skalę zjawisk, których jesteśmy świadkami – poinformowała.
Więcej na RDC: https://www.rdc.pl/aktualnosci/polska/zorza-polarna-niebo-gdzie-zobaczyc-polska-kiedy-zorza_tlyLD2f2uOY2KYvWWoPp

Podobne zjawiska mogą jednak przez najbliższe miesiące, a nawet lata, jeszcze się nasilić. Związane to jest z faktem, że Słońce właśnie wchodzi w okres maksimum swojej aktywności 11-letnim cyklu aktywności słonecznej. Na tą chwilę ekstremalnie silna burza geomagnetyczna nadal trwa, a zorze mogą wystąpić i dziś, w niedzielę 12 maja, bo na Słońcu zarejestrowano w międzyczasie kolejne rozbłyski słoneczne klasy X.

Warto patrzeć w niebo!

Zorza nad Krakowem

Zorza polarna nad Krakowem sfotografowana przez kamerę AllSky z dachu naszego obserwatorium, nocą z 10 na 11 maja 2024 roku.Zorza polarna nad Krakowem sfotografowana przez kamerę AllSky z dachu naszego Obserwatorium.

Więcej zdjęć zorzy z Krakowa i okolic

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorza nad Suhorą

Zorza polarna nad Krakowem sfotografowana przez kamerę AllSky z dachu obserwatorium na Suhorze, nocą z 10 na 11 maja 2024 roku. Więcej na stronie https://www.as.up.krakow.pl/videos/timelapse-aurora-20240510.mp4Zorza polarna nad Gorcami sfotografowana przez kamerę AllSky sieci ALPS w Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze.

Link do nagrania całej zorzy

Zobacz galerię zdjęć