Pomiń baner

70 rocznica początku badań radioastronomicznych w Polsce

01.07.2024
70 lat temu w Krakowie wykonano pierwsze pomiary radioastronomiczne.
więcej o 70 rocznica początku badań radioastronomicznych w Polsce

Pierwsze wyraźne obserwacje mniejszej czarnej dziury w OJ 287

29.06.2024
Kilka współpracujących ze sobą grup badawczych, w tym zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, potwierdziło obecność dwóch supermasywnych czarnych dziur w aktywnym jądrze odległej galaktyki OJ 287. Istnienie pary czarnych dziur po raz pierwszy zasugerowali astronomowie z Uniwersytetu w Turku w Finlandii, jeszcze w 1982 roku.
więcej o Pierwsze wyraźne obserwacje mniejszej czarnej dziury w OJ 287

Zdjęcie krakowianina już po raz drugi w serwisie NASA APOD

05.06.2024
Mieszkaniec Krakowa z prestiżowym wyróżnieniem NASA! Fotografia Marcina Rosadzińskiego została opublikowana w serwisie NASA APOD – Astronomy Picture of the Day. Co więcej, pan Marcin doczekał się publikacji swojej pracy w serwisie APOD już po raz drugi.
więcej o Zdjęcie krakowianina już po raz drugi w serwisie NASA APOD

sky

24.05.2024
więcej o sky

Astronom Piotr Guzik laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

22.05.2024
Dr Piotr Guzik, absolwent Szkoły Doktorskiej na kierunku kształcenia astronomia na UJ, został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Naukowiec został uhonorowany za popularyzację zagadnień związanych z astronomią oraz działania na rzecz ochrony przyrody. Od lat zajmuje się badaniem komet i innych małych ciał Układu Słonecznego.
więcej o Astronom Piotr Guzik laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

19.05.2024
Wykład otwarty prof. Agnieszki Pollo z OAUJ w ramach trwającego Copernicus Festival odbędzie się 22 maja w godzinach 19:00 - 20:00 w Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Wawrzyńca 15 w Krakowie.
więcej o Wykład Główny: Agnieszka Pollo, Astronomia (bliskiej) przyszłości: dane, maszyny i ludzie

Zaproszenie na wykłady popularnonaukowe o fizyce Słońca

09.04.2024
więcej o Zaproszenie na wykłady popularnonaukowe o fizyce Słońca