Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przewodnik astronomiczny po Polsce – weź udział w konkursie!

Wystartował konkurs związany z „Przewodnikiem astronomicznym po Polsce” przygotowywanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). W ramach konkursu można nadsyłać opisy i zdjęcia różnych miejsc, obiektów, budynków związanych z astronomią i badaniami kosmosu. Konkurs ma dwie kategorie: dla szkół oraz otwartą dla wszystkich.

 

Około 40 lat temu ukazała się książka pt. „Przewodnik astronomiczny po Polsce”. Od tamtej pory bardzo wiele się zmieniło, powstały nowe obserwatoria, teleskopy, parki ciemnego nieba i inne obiekty, a astroturystyka staje się coraz istotniejszą gałęzią turystyki. Nadal jednak nie ma współczesnego przewodnika na ten temat obejmującego całe terytorium Polski. Wkrótce jednak to się zmieni, bowiem taki przewodnik aktualnie powstaje dzięki Polskiemu Towarzystwu Astronomicznemu. Będzie to portal internetowy, aplikacja mobilna, a we wrześniu 2023 roku ukaże się także wydanie książkowe.

W ramach zbierania materiałów do przewodnika, jego redakcja zachęca do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami.

Może w Twojej okolicy znajdują się obiekty lub miejsca związane z astronomią lub badaniami kosmosu? Na przykład zegar słoneczny, ulica imienia astronoma, teleskop, obserwatorium, pomnik, tablica pamiątkowa, inny rodzaj obiektu. A może Twoja szkoła ma imię Mikołaja Kopernika lub innej osoby związanej z badaniami kosmosu? Opisz ten obiekt lub miejsce, sfotografuj go, możesz też nagrać wideo smartfonem – zachęca dr Krzysztof Czart, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, koordynujący powstawanie przewodnika.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie. W pierwszej zgłoszenia nadsyłać mogą indywidualnie wszyscy chętni, natomiast druga przeznaczona jest dla zespołów uczniów i nauczycieli reprezentujących szkoły.

Wśród nagród są vouchery na sprzęt astronomiczny, wejściówki do muzeów i planetariów, książki, prenumerata czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” i kosmiczne gadżety. Szczegóły na temat konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się pod adresem https://konkurs.astroturystyka.pl.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Kategoria dla szkół uzyskała wsparcie od Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki (projekt pt. „Przewodnik astronomiczny po Polsce”). Z kolei kategoria otwarta jest wspierana przez dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (projekt pt. „Astronomical Guide to Visegrad Countries”). Patronatu medialnego udzieliły “Urania – Postępy Astronomii” oraz Astronarium.

Podobne konkursy prowadzone są także w Czechach, Słowacji i Węgrzech, w ramach tworzenia Przewodnika Astronomicznego po Krajach Grupy Wyszehradzkiej. Polacy mogą brać udział również w konkursach w tych trzech krajach, jeśli posiadają materiały dotyczące obiektów i miejsc w tych państwach. W odróżnieniu od konkursu polskiego, nie ma tam osobnej kategorii dla szkół. Informacje o konkursach czeskim, słowackim i węgierskim można znaleźć na stronie https://contest.astro-tourism.org.

 

Więcej informacji:

Witryna polskiego konkursu: https://konkurs.astroturystyka.pl

Witryna konkursów w Czechach/Słowacji/Węgrzech: https://contest.astro-tourism.org

Polskie Towarzystwo Astronomiczne: https://www.pta.edu.pl

Komunikat o konkursie: https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/przewodnik-astronomiczny-po-polsce-wez-udzial-w-konkursie

 

Przewodnik astronomiczny po Polsce jest przygotowywany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Źródło: PTA.

Przewodnik astronomiczny po Polsce jest przygotowywany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Źródło: PTA.